Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/



Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: C77
2013-02-16, 01:09
Cruze diesel - jak si? obchodzi?, ?eby d?ugo poje?dzi?
Autor Wiadomość
pezet 

Model Samochodu: Chevrolet Cruze
Dołączył: 10 Cze 2012
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2012-06-25, 12:13   Cruze diesel - jak się obchodzić, żeby długo pojeździł

Witam,

do tej pory jeździłem benzyną więc mam pytanie odnośnie rozsądnej eksploatacji silników diesla:)

W necie jest sporo wzajemnie sprzecznych rad więc chciałem zapytać o wasze sposoby:

-czy po zapaleniu trzeba odczekać ok. 30s. zanim zaczniemy jazdę?

-czy przed zgaszeniem trzeba odczekać ok. minuty, żeby na luzie schłodziła się turbina? Jeśli tak to czy zawsze czy tylko po dłuższej jeździe na trasie? Rozumiem, że jeśli przejechałem 3 km na wolnych obrotach, to nie ma potrzeby chłodzenia turbiny?

-jaki ON tankujecie? Standardowy czy z jakimiś ulepszaczami np. Verva? Koledzy twierdzą, że różnica odczuwalna na korzyść ropy ulepszonej.

To tyle pytań żółtodzioba na początek:) Dzięki za rady!

P.
 
     
Profil 


Model Samochodu: Chevrolet Cruze Diesel 2.0 163KM
Pomógł: 1 raz
Wiek: 51
Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 47
Skąd: Mazowieckie
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 9/13
 69%
Wysłany: 2012-06-25, 21:27   

Pezet, jakimś wielkim znawcą diesli nie jestem, w sumie użytkuję 2 sztukę i powiem Ci co usłyszałem swego czasu od koneserów tematu diesla z turbiną. Jeśli grzejesz 110, 120 w górę z turbinką to dobrze przynajmniej po jakiejś godzinie spuścić nieco z tonu i zwolnić. Po drugie, turbiny nie chłodzisz powietrzem, więc jak się trochę "napociła" a Ty zatrzymujesz się nagle i wyłączasz - w szczególności po trasie, to nie nie ma jej czym schłodzić. Co innego, gdy tylko jechałeś do sklepu i nawet silnik się nie rozgrzał, to nie ma sensu czekać jakiejś tam minuty żeby go wyłączyć. Jak wyciągasz "zimny" z garażu to możesz od razu jechać, bez przesady, tylko do momentu kiedy nie uzyskasz temperatury to nie ma co przyciskać pedału do podłogi. Czy to prawda? Chyba tak a stosowanie się do tych niby zasad nie jest trudne. Diesel Cruz'a szybko się nagrzewa od startu, więc to nie są jakieś godziny.
Nie zaleca się natomiast odpalania silnika i czekania jak taksówka nie wiadomo na co, tu już możesz wyrządzić sobie szkodę nadmiernie napełniając filtr DPF.
Wiem, że jak wyżej często też postępują osoby jeżdżące benzyniakami i takie spokojne zachowanie na pewno nie zaszkodzi.
 
     
kamix 

Model Samochodu: Cruze LS+ Premium 2.0 VCDi (163KM)
Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 06 Paź 2010
Posty: 141
Skąd: Pułtusk
Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 21/22
 95%
Wysłany: 2012-06-28, 12:06   Re: Cruze diesel - jak się obchodzić, żeby długo pojeździł

pezet napisał/a:
Witam,

do tej pory jeździłem benzyną więc mam pytanie odnośnie rozsądnej eksploatacji silników diesla:)

W necie jest sporo wzajemnie sprzecznych rad więc chciałem zapytać o wasze sposoby:

-czy po zapaleniu trzeba odczekać ok. 30s. zanim zaczniemy jazdę?

-czy przed zgaszeniem trzeba odczekać ok. minuty, żeby na luzie schłodziła się turbina? Jeśli tak to czy zawsze czy tylko po dłuższej jeździe na trasie? Rozumiem, że jeśli przejechałem 3 km na wolnych obrotach, to nie ma potrzeby chłodzenia turbiny?

-jaki ON tankujecie? Standardowy czy z jakimiś ulepszaczami np. Verva? Koledzy twierdzą, że różnica odczuwalna na korzyść ropy ulepszonej.

To tyle pytań żółtodzioba na początek:) Dzięki za rady!

P.


Jeśli chodzi o mnie to:
- od razu można jechać spokojnie, jak temp. osiągnie 90 stopni można zacząć przyciskać
- po ostrzejszej jeździe odczekać przed zgaszeniem jakąś chwilę, może być 30 sek żeby olej w turbinie nie zastygał (zrobi się charakterystyczny olejowy nagar i trzeba będzie czyścić turbinę)
- wcześniej tankowałem Vervę i było ok, teraz ostatnie cztery-pięć pełnych baków leję normalny orlenowski olej i tez jest ok, w zimie znowu przejdę na Vervę
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: