Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/


Znalezionych wyników: 10
Forum Chevrolet Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
PB84

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 31567

PostForum: Tuning   Wysłany: 2016-08-20, 22:32   Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
Kolega berpa podał prawidłowy link dla Cruzów:) ale na stronie są osłonki do innych modeli oraz innych marek. Link do strony głównej poprawiony.

A co do oferty elpablo, ech... gdyby takie coś było do hatchbacka jeszcze 2 tyg temu to w tej cenie brałbym w ciemno:D
  Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
PB84

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 31567

PostForum: Tuning   Wysłany: 2016-08-20, 14:06   Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
Po dość długich poszukiwaniach zdecydowałem się na zakup kompletu z http://www.privacy-shades.pl Wykonanie bardzo dobre, pasują idealnie, boczne osłonki trzymają się nawet bez klipsów, mimo iż jest to jeden cały element (bez rozdzielenia na małe okienko za słupkiem w drzwiach). Nie hałasują, nie przesuwają się itd. Montaż banalny. Całość przychodzi w torbie z logiem marki.

Po zamontowaniu kompletu w samochodzie nie jest przesadnie ciemno, widoczność ze środka dobra, w mojej opinii nie utrudnia jazdy.

Z minusów? Cena, niestety nie udało mi się znaleźć kompletu w niższej cenie no i czas oczekiwania waha się w okolicy 2 tygodni.
  Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
PB84

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 31567

PostForum: Tuning   Wysłany: 2016-07-28, 15:09   Temat: Osłony przeciwsłoneczne w Cruze
Rozgrzebując temat osłon...

Okazuje się że dla hatchbacka (chociaż obstawiam, że dla pozostałych wersji jest tak samo) kupienie osłony na tył graniczy z cudem, otrzymałem informację w 2 sklepach, że producent nie produkuje już tych osłonek i oferta jest wycofywana, sugerując że mogę jedynie kupić używaną (jak znajdę) lub zamienniki (których też nie znalazłem). Natomiast boczne osiągają jakieś kosmiczne ceny rzędu 620-630 zł...
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-12-02, 00:04   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Ponieważ w ostatnich dniach na nowo 'przyjaźnię' się z dźwiękiem wentylatora chłodnicy (co ciekawe teraz gdy temp waha się między 7-0 st rozkręca się codziennie, latem dużo rzadziej) i jakoś nie chce mi się wierzyć, że termostat, który wymienili mi na 1 przeglądzie gwarancyjnym w kwietniu nie był w stanie przeżyć pół roku, postanowiłem poszperać w internecie w tym temacie i oto co znalazłem.

Na zagranicznym forum coś takiego:

(...) I've had a mild aftermarket tune on the car since ~3000 miles. Part of the tune involves lowering the thermostat's setting in the PCM to 200*F.

(...) I've read about Trifecta tuning etc...it amazes me that aftermarket companies can fix what GM can't?
Did GM set the T-stat temp so high for 'economy' reasons?

(...) More for emissions reasons. IIRC higher cylinder temperatures make gasoline combust more cleanly. The Cruze will let the engine run cooler to make more power when climbing a hill, or when sustained higher output is called for. IIRC it goes from 220*F to 200*F.


(...)

Przy małym obciążeniu silnika termostat jest podgrzewany elektrycznie dzięki czemu otwiera się przy wyższej temperaturze.

(...)

Natrafiłem także na coś ala manual (quasi)serwisowy i tam opis całego układu chłodzenia:

Układ chłodzenia

Zadaniem układów chłodzenia jest utrzymanie efektywnej temperatury roboczej silnika na wszystkich prędkościach obrotowych oraz we wszystkich warunkach eksploatacyjnych. Układ chłodzenia jest skonstruowany tak, aby odbierać około jednej-trzeciej ciepła generowanego w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Gdy ciecz chłodząca jest zimna, jej przepływ do chłodnicy będzie odcięty, aż do otwarcia termostatu. Umożliwia to szybkie nagrzanie silnika. Zobacz następującą ilustrację odnośnie do elementów składowych w układzie oraz podstawowych ścieżek przepływu cieczy chłodzącej (...)

Termostat stanowi stałą część obudowy termostatu (1). Termostat steruje przepływem cieczy chłodzącej. Jest to urządzenie elektroniczne sterowane siatkowo z pastylką woskową. Po wpływem temperatury cieczy chłodzącej i/lub przepływu prądu, pastylka woskowa ulega stopieniu, co powoduje otwarcie termostatu. Umożliwia to przepływ cieczy chłodzącej przez chłodnicę. Elektroniczne ogrzewanie termostatu jest sterowane przez moduł sterujący silnika. Termostat zaczyna się otwierać przy 0V w temperaturze 105°C (221°F) i przy 12V w temperaturze 80°C (176°F). Pełne otwarcie następuje przy 120°C (248°F). To, czy otwarcie termostatu zostanie wsparte elektronicznie ogrzewaniem lub nie, zależy od warunków obciążenia, które są zdefiniowane jako parametry w siatce. (...)

Wentylator chłodzący jest zamontowany za chłodnicą w komorze silnika. Wentylator chłodzenia silnika jest napędzany energią elektryczną. Wentylator chłodzący pobiera powietrze przez chłodnicę w celu poprawienia wymiany ciepła między cieczą chłodzącą a atmosferą. W miarę wirowania łopatek wentylatora, zwiększają one przepływ powietrza przez rdzeń chłodnicy i poprzez skraplacz w pojazdach wyposażony w układ klimatyzacji. Wspomaga to przyspieszanie chłodzenia gdy pojazd jest nieruchomy, lub porusza się z niską prędkością.

źródło: http://www.autocats.ws/ma...70.PL.html#4711

http://www.autocats.ws/ma...tart_Cruze.html -> w spisie treści: Opis i działanie układu chłodzenia — 1.4L LDD i LUJ

Nie jestem wybitnie techniczny ale wstępnie nasuwają mi się następujące wnioski:

- Pomijając wybitne przypadki awarii termostatu, wychodzi na to, że układ chłodzenia jest celowo zestrojony tak, by termostat otwierał się jak najpóźniej (rzekomo w grę wchodzi tu 'czystość' spalin...). Silnik ma temp roboczą ok 105 stopni, jeżeli w tym momencie dopiero termostat zaczyna się otwierać, a wentylator jest tak zaprogramowany w module sterującym żeby pracował nieprzerwanie przy temp 105-106 stopni to zaistniała sytuacja nigdy się nie zmieni, poza przypadkami dużego obciążenia silnika... (ewentualnie ja to całkowicie źle rozumiem)
- jak wyczytałem wcześniej w tym wątku, w astrach z silnikiem A14NET (czyli nasz LUJ) problem wentylatora nie występuje -> tego niestety nie udało mi się w żaden sposób potwierdzić, nie znalazłem jednoznacznych informacji, niemniej jeśli tak jest to wniosek nasuwa się jeden - musi być tam ustawiony niższy próg otwarcia się termostatu (strzelam że otwiera się 10-20 °F wcześniej?)
- idąc dalej tym tropem wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem problemu często/ciągle pracującego wentylatora jest (poza kontrolą sprawności termostatu), przeprogramowanie ECM tak by pozwalał na otwarcie termostatu o ok 10 st (20 °F) wcześniej. Pytanie tylko czy jakiekolwiek ASO się tego podejmie? Jeśli nie to być może jedyną alternatywą będzie jakaś forma chiptuningu...

Czy ktoś na forum orientuje się w ogóle czy ASO jest w stanie dokonać jakichkolwiek zmian w ECM? (osobiście mam spore wątpliwości na nie, w ASO mogą być nie kumaci w tym temacie i/lub nie będą mogli tego zmienić bo REGULACJE, UNIA, EURO 5 itp...). Jeśli chodzi o tuning powerboxami to mam mieszane uczucia, niby są tam ponoć korzyści w ramach poprawionego spalania, responsywności gazu, przyrostu mocy i momentu ale liczba zalet równa się niemalże liczbie wad (większe zużycie podzespołów, opon, konieczność częstszych wymian filtra powietrza itd.), za granicą w US są zadowoleni, na pl forach nie znalazłem za bardzo opinii osób, kt zdecydowały się chip tuningować Cruze'a 1.4T. Do tego dochodzi kwestia znajomości tego silnika przez tunerów i dopasowanie chipa pod kątem progów temperatur otwierania termostatu...

Na koniec kilka informacji o samym silniku (z for oplowskich niemniej są to te same silniki, różnią się tylko kodem):

Kod silnika: A14NET (LUJ) - turbodoładowana jednostka o poj. 1364 cm3. Turbosprężarka w tym silniku jest zintegrowana z kolektorem wydechowym i chłodzona cieczą. Osiąga 240tyś obr/min. Sprężone w niej powietrze zostaje ochłodzone w intercoolerze co zwiększa jego gęstość i poprawia napełnianie cylindrów. Żeliwny kadłub jest dodatkowo wzmocniony zintegrowanymi, w jeden element, pokrywami łożysk głównych. W celu poprawy odprowadzenia ciepła zastosowano natrysk oleju na denka tłoków, chłodnicę oleju i drążone zawory wydechowe wypełnione sodem.
Silnik posiada zmienne fazy rozrządu umożliwiające zmianę kąta otwarcia zaworów ssących do 60o i wydechowych do 45o. Zwiększa to elastyczność jednostki napędowej i - dzięki regulacji czasu współotwarcia zaworów ssących i wydechowych - umożliwia rezygnację z zaworu recyrkulacji spalin. Napęd wałków rozrządu zrealizowano za pomocą łańcucha. Zastosowano również hydrauliczną kompensację luzów zaworowych.
Osłona łańcucha rozrządu wykonana została ze stopu aluminium i zawiera w sobie pompę oleju o zmiennym wydatku i pompę cieczy chłodzącej napędzaną paskiem wieloklinowym.
Układ chłodzenia zawiera elektrycznie sterowany termostat znany z Astry H. Przy małym obciążeniu silnika termostat jest podgrzewany elektrycznie dzięki czemu otwiera się przy wyższej temperaturze.
Tak jak wszystkie silniki benzynowe w tym modelu również zastosowano elektrycznie sterowaną przepustnicę i zrezygnowano z przewodów zapłonowych. Ich funkcję spełnia moduł zapłonowy umieszczony bezpośrednio na świecach.
Za turbosprężarką umieszczono katalizator wyposażony w dwie sondy lambda.
W celu zminimalizowania drgań przenoszonych na układ napędowy zamontowano dwumasowe koło zamachowe.
Moc maks. 103 kW (140 KM)/4900-6000 obr/min.
Moment maks. 200 Nm/1850-4900 obr/min.

PS do pawelwaw84, Nie zagłębiałem się wybitnie w temacie automatycznej klimy i auto odszraniania ale być może coś ciekawego w tym temacie wyczytasz pod:
http://www.autocats.ws/ma...35.PL.html#4711

lub innych podrozdziałach z linku głównego jaki podałem wyżej w poście.
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-11-26, 11:45   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Co prawda nie mam automatycznej klimatyzacji ale to ma najprawdopodobniej związek z tym, że klima włącza się niezależnie od pozycji przycisku po wybraniu kierunku nawiewu na szybę lub na dół+szyba. 'Ficzer' znany z Aveot250 (i nie tylko) powraca w Cruze;) Tam dodatkowo po przekręceniu nawiewu zapalała się lampka przy guziku AC, w Cruze nic się nie pali ale klima mimo wszystko pracuje. Tryb Auto pewnie sam steruje nawiewem by jak najszybciej odszronić/odparować przód (jeśli dobrze kojarzę w instrukcji nawet nazwali to chyba funkcją defrost:) ).
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-11-26, 08:22   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Hmm, ja także mogę potwierdzić wpływ klimy/nawiewu na szybę na dziwną pracę wentylatora. Rzeczywiście sprawia wrażenie jakby potrafił się 'przyciąć' nawet jeśli na zewnątrz jest 0 stopni. Przy braku nawiewu lub wianiem w twarz sytuacja nie występuje lub wentylator włącza się na 1 bieg na dłuższym postoju i wyłącza po przekroczeniu ok 20 km/h (biorę na słuch bo od czasu zmiany opon na zimowe jeżdżę z wyłączonym radiem). Ogólnie włączenie klimatyzacji to niemal pewność, że wentylator będzie pracował do momentu zgaszenia silnika (nie testowałem po wyłączeniu klimy/nawiewu na szybę na trasie w zimę kiedy pęd powietrza powinien schłodzić silnik).
W moim przypadku w ostatnich dniach najczęściej jest tak, że wentylator włącza mi się już jak zaparkuję u celu podróży i pracuje póki nie zgaszę silnika ale potrafi zwolnić obroty po jakimś czasie (zarówno jeśli przykręcę temperaturę np z pozycji 3/4 do początkowej jak i bez ruszania pokrętła), wcześniej jeśli nawet się włączy to tylko jeśli prędkość spadnie poniżej 18-20 km/h.

Jeśli chodzi o sczytanie temperatury z obu czujników to wiem, że można to zrobić w ASO, a jak samemu to niestety nie mam pojęcia.
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-11-03, 09:29   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Pojeździj kilka dni i daj znać czy rzeczywiście jest poprawa. Ja wczoraj wracając po 22 przy temp na zew ok 0 stopni po zajechaniu na parking pod domem zostałem przywitany wyjącym wentylatorem na 2 biegu... :] Nie używałem nawiewu na szybę, jedynie podgrzewania fotela (a to nie powinno mieć raczej żadnego wpływu...). Jeśli do końca roku zimą sprawa będzie się nagminnie powtarzać też chyba pozostanie mi wizyta w aso, ja rozumiem, że silnik pracuje w większych temp ale to chyba lekka przesada... Niby wszystko jest ok, wskaźnik pokazuje prawidłową temp bez nawet milimetra odchyleń niemniej wycie trochę irytuje. Moje podejrzenie pada coraz bardziej na pracę termostatu który za późno otwiera duży obieg, tylko jeżeli tak by było to serwis raczej tego nie zmieni...
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-10-28, 16:18   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Z tego co wyczytałem o silniku 1.4T to jego temp robocza to ok 105 st, z tolerancją do nawet 115... a więc całkiem sporo. Dlatego jeśli chodzi o wentylator chłodnicy, to początkowo myślałem, że to normalna praca, w końcu wskaźnik temp pokazywał, że wszystko jest w normie, płynu chłodzącego nie ubywało jakoś szczególnie dużo, niemniej dziwiło mnie czemu np przy 3 st włącza się już po przejechaniu kilku km. Do pracy mam ok 8-9 km zależnie od trasy i jeszcze rok temu tuż po osiągnięciu temp roboczej wentylator na postoju mimo chłodu wykręcał się na maksymalne obroty.

Z tego co piszesz może być tak, że termostat zacina się w pozycji półotwartej. Jego praca jest sterowana elektrycznie więc i to może być przyczyną problemów. Pamiętam, że w okolicach marca także sprawdzałem na dotyk temperatury przewodów od chłodnicy i miałem podobne odczucia tj przewód odprowadzający płyn z chłodnicy z lewej strony silnika był zimny, a ten z prawej może nie gorący ale wyraźnie cieplejszy. Zgłosiłem to przy 1 przeglądzie kt wypadał mi w kwietniu i aso samo zaproponowało wymianę termostatu. Od tej pory widzę poprawę. Wentylator i tak włącza się częściej niż w wolnossących benzynach (mam porównanie choćby z własnym aveo i astrą szwagra) ale pracuje rzadziej i na różnych biegach (ma ich 2 albo 3). Wyraźnie potrafi zwolnić gdy temp spada, co przedtem nie miało miejsca. Oprócz tego jeżdżąc po mieście obserwuje także czasem inne samochody i zauważam że coraz więcej z nich 'wyje' wentylatorami czy to fordowskie ecoboosty czy małe tsi w vw, może to taki urok turbo benzyn...
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-10-25, 21:07   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Witam,

Nie mogę niestety jeszcze wysyłać odp na wiadomości prywatne ale ponieważ dostałem zapytanie odnośnie pracy wentylatora po wymianie termostatu postanowiłem odgrzebać ten wątek. Mam nadzieje, że zainteresowanie zajrzą odnajdą moją odp:)

Tak w moim przypadku po wymianie termostatu wentylator rzadziej się włącza i nie pracuje już zawsze na maksymalnych obrotach jak wcześniej. Jestem już ponad pół roku po wymianie, zobaczymy czy po zimie taki stan rzeczy się utrzyma, mam złe doświadczenia z termostatami w chevroletach (mam 2 auta tej marki i w obu musiałem w 1 roku wymieniać...).

Zauważyłem jedynie że w okresie 'przejściowym' tj takim gdy na dworze jest ok 4-9 stopni wentylator także może pracować na postoju, a np w przypadku wyższych (powyżej 10) lub niższych już nie. Nie wiem czemu tak się dzieje, może wina softu sterującego, może jest tak, że przy niższych temperaturach nieobciążony silnik nie jest chłodzony dużym obiegiem (sporo jeżdżę sam, w mieście, na stosunkowo krótkich dystansach). Wentylator także zawsze będzie miał prawo się włączać gdy pracuje klimatyzacja.

Pozdrawiam:)
  Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
PB84

Odpowiedzi: 97
Wyświetleń: 55708

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-04-08, 16:28   Temat: Pytanie o wentylator chłodnicy w Cruze 1.4T ??
Witam,

Posiadam od roku Cruze'a 1,4T i także zauważyłem problem często pracującego wentylatora chłodnicy. Początkowo myślałem jedynie, że latem po trasie jest to zjawisko normalne, natomiast zimą, że być może termostat nie otwiera dużego obiegu.

Rozgrzebuję temat ponieważ dziś jestem po pierwszym przeglądzie gwarancyjnym (Aso Sosnowiec Środula), zgłosiłem fakt, że wentylator chłodnicy zbyt często się włącza ale wskaźnik temperatury podaje wskazania w normie. Nic im nie sugerowałem itd. Przy odbiorze sami zaproponowali wymianę termostatu, jestem umówiony za tydzień w środę. Jeśli temat nadal kogoś interesuje, mogę dać znać po ok 2-4 tyg jazdy, czy wymiana rozwiązała problem.

Pozdrawiam:)
 
Skocz do: