Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/


Znaleziono 1 wynik
Forum Chevrolet Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Brak ?wiatel STOP
MR

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5350

PostForum: Elektronika i Elektryka   Wysłany: 2016-01-03, 19:22   Temat: Brak ?wiatel STOP
Cześć. Przypuszczam, że temat już nieaktualny, ale dla potomności napiszę jak można naprawić to we własnym zakresie, bo może komuś się przyda i zaoszczędzi kilka złociszy.

Wyłącznik świateł stop jest w Aveo (stosowany z tego co widzę także w innych modelach) rozbieralny i jak najbardziej możliwy do samodzielnej naprawy. Można to zrobić w 10 min, czyli więcej będzie czytania niż roboty. :) Całość jest naprawdę banalnie prosta.

Problem awarii przełącznika na ogół polega po prostu na zanieczyszczeniu styków. Nie sądzę, by coś mogło pęknąć, bo całość jest solidnie wykonana. Trzeba go zatem zdemontować, wyczyścić i zakonserwować.

1. Demontaż (z uwagi na niewygodną pozycję, najtrudniejsza część). Należy odpiąć kostkę od przełącznika, delikatnie docisnąć pedał i obrócić przełącznik o 90 stopni. Powinien wyjść bez problemu.

2. Rozłożenie (nieco upierdliwe). Przełącznik składa się z dwóch części - górnej z przyciskiem i dolnej stanowiącej korpus ze stykami. Górna nachodzi na dolną i mocowana jest po obu stronach dwiema zapadkami. Śmiało można wcisnąć śrubokręt płaski pod górną część z jednej strony i powtórzyć to z drugiej strony. Górna część z przyciskiem powinna zejść (uwaga wewnątrz jest sprężynka).

3. Budowa przełącznika. W górnej części znajduje się przycisk wystający na zewnątrz połączony z plastikowym "rozwieraczem" rozłączającym styki w środku. W dolnej mamy dwie blaszki wsunięte w plastikowy korpus. Jedna ma element sprężynujący. Obie stanowią styki i wychodzą na zewnątrz jako piny do kostki. Pośrodku ustrojstwa znajduje się sprężynka.

4. Czyszczenie. Po pierwsze radzę solidnie potraktować przycisk WD40 lub smarem. Następnie należy wyjąć styki, wyczyścić papierem miejsce styku obu blaszek i znów WD40. Można element sprężynujący na jednej z nich delikatnie odgiąć, co by stykał z większą siłą. Przed złożeniem można sprawdzić, czy wszystko działa omomierzem. Przy naciśniętym przycisku obwód nie powinien być zamknięty.

5. Złożenie. Wsunąć styki na swoje miejsce (najpierw ten sprężynujący), włożyć sprężynkę i zamontować przycisk. Rozwieracz powinien wejść w sprężynkę okrągłym trzpieniem, a cała górna część wsuwa się w małe prowadnice po bokach. W razie wątpliwości czy nie obróciliście przycisku o 180 stopni, kierujcie się dopasowaniem zapadek na zewnątrz korpusu. Są minimalnie przesunięte, więc zorientujecie się, że trzeba go odwrócić.

6. Montaż analogicznie jak demontaż.

Uwaga! Przycisk ma regulację (prawdopodobnie w zależności od modelu, w jakim jest stosowany). Robi się to zasadniczo siłowo wyciągając lub wciskając go bardziej. Po zamontowaniu przycisk ma być wciśnięty przez pedał i światła mają się nie świecić. Po naciśnięciu pedału przycisk powinien się wysunąć i zewrzeć styki po skoku ok 5mm, a światła powinny się zapalić.

Finito. Pozdrawiam.
 
Skocz do: