Zapraszamy wszystkich nowych i obecnych użytkowników do logowania się na nowe forum
http://forum.chevroletteampoland.com/


Znalezionych wyników: 5
Forum Chevrolet Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: G?o?na praca silnika/sprz?g?a Cruze 1.8 LPG 2012
Junihnio

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2626

PostForum: Mechanika   Wysłany: 2015-09-09, 20:43   Temat: Głośna praca silnika/sprzęgła Cruze 1.8 LPG 2012
Witam,
przeglądałem tematy o skrzyni i o cykaniu, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego postanowiłem napisać osobny temat.
Mianowicie mam od długiego czasu problem, którego nie mogę zlikwidować. Objawem jest głośna praca "czegoś" w komorze silnika. Zauważyłem dwa przypadki, które mogą, ale nie muszą być ze sobą związane. Pierwsze to po dłuższej jeździe w korkach słychać głośną pracę jakiegoś mechanizmu. Odgłos najbardziej przypomina obcieranie przy ruchu obrotowym. Wraz z dodaniem gazu częstotliwość obcierania zwiększa się, żeby zmaleć po odpuszczeniu gazu lub być zagłuszony silnikiem. Druga kwestia to głośna praca po długiej intensywnej jeździe, takie jakby klekotanie diesla. Głośna praca słyszalna na biegu jałowym. Co ciekawe po wciśnięciu sprzęgła odgłos klekotania ustępuje. Oba odgłosy nie zauważalne przy zimnym silniku. Dodatkowo przy dodawaniu gazu z biegu jałowego słychać takie syknięcie. Przy ruszaniu zdarza się szarpnięcie coś w stylu dziury pod pedałem gazu.
Problem głośnej pracy pojawił się już przy przebiegu ok 50 tys km i był rzadko zauważalny. W tej chwili przebieg to 175 tys km i praktycznie zawsze występuje.

Oczywiście wszystko od przeglądu przy 60 tys było zgłaszane i jak się domyślacie ASO nigdy nic nie słyszeli i wszystko w porządku.
Po przebiegu 130 tys gdy objawy się nasiliły wizyty w ASO nie przynosiły skutku.
Pierwsza diagnoza pierwszego problemu to alternator i jego łożysko - nastąpiła regeneracja. Przy braku efektu zdiagnozowano koła rozrządu przy okazji wymiany rozrządu przy 150 tys km. Efektu brak, znów pod lupę wszedł alternator, reklamacja regeneracji i kolejna diagnoza!!!!! Pompa wspomagania. Pompa nie wymieniona i nie wiem czy to może mieć coś wspólnego. Serwis w ASO Euromarket w Krakowie, a pierwsze sygnały zgłaszane w ASO MMCars Katowice. Po diagnozie pompy wspomagania byłem w Marimexie, ale powiedziano mi, że te silniki tak mają, mieli już podbne objawy w Orlando i nic im się nie udało zrobić, a z samochodem się nic nie dzieje.
Co ciekawe przy wymianie reduktora LPG Pan z Czakramu w Tarnowie na głośną pracę po intensywnej jeździe słysząc klekotanie, kazał wcisnąć sprzęgło, hałas ucichł więc stwierdził, że sprzęgło. W ten sam dzień po wizycie w Czakramie Panowie z ASO Euromarket nie stwierdzili złej pracy sprzęgła czy wysprzęglika.

Czy ktoś się spotkał z czymś takim, jakieś sugestie co można zrobić, czy łączyć obie przyczyny. Czy to możę być padnięte sprzęgło? Jaka część posiada posiada łożysko, który przy dodawaniu gazu na ciepłym może obcierać.

Bardzo proszę o jakieś odpowiedzi ponieważ zbliża się przęgląd przy 180 tys km i to jest ostatni dzwonek, żeby coś zrobić bo niedługo kończy się leasing i chciałbym to auto odkupić.

Pozdrawiam
  Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
Junihnio

Odpowiedzi: 133
Wyświetleń: 67627

PostForum: LPG   Wysłany: 2013-03-03, 22:17   Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
Jestem po przeglądzie instalacji LPG po 15 tys. Pojechałem do ASO Euromarket w Krakowie.
Zgłaszałem następujące problemy:
- wysokie spalanie (min. 11,5 l lpg)
- rozłączanie LPG przy wys. obrotach
- nierówna praca na LPG i Pb (niejednostajne przyspieszanie, "dziury" mocy)
- drgająca wskazówka prędkościomierza na tempomacie w zakresie -2 +2 km/h

Czynności wykonane przez serwis:
- wykrycie nieszczelności w instalacji LPG
- wymiana modułu i wgranie nowego softa do zegarów
- regulacja instalacji

Efekty:
- na Pb zaczął chodzić dużo lepiej, równiej, w sumie tak jak powinien
- na dwóch tankowaniach na trasie Wawa-Krk Krk-Wawa przejechane po 280-290 km (wcześniej tylko raz się tak zdarzyło) na ekspresówkach jednak nie cisnąłem tak bardzo jak kiedyś. Zobaczymy co dalej.
- nie rozłącza LPG (sprawdzone do 6,5 tys obrotów)

Dzień wcześniej kolega taki sam serwis wykonał w ASO Bydgoszcz i mu wmawiali, że tak powinno być, że rozłącza LPG!!!!!!!! Ten typ tak ma!!!!!!! Do tego skasowali go 2x więcej za to samo!!!!!!!!!

Nie ustało, nie udało się wyeliminować:
- ciężko go rozpędzić na LPG więcej niż 160km/h (chyba, że z górki)
- na zimnym przy temp +3 stopnie na LPG troszkę szarpie


Wnioski:
- ASO Euromarket Kraków: jestem zadowolony choć nie wszystko jeszcze zrobione + u nich zapraszają na darmową regulację LPG po 1500km
- ASO MMCars Katowice: nie przewidują regulacji po 1500km, zero informacji, powiedzieli, że silnik musi się "ułożyc"
- ASO Bydgoszcz: "Rozłączanie LPG jest normalne" PORAŻKA!!!!!!!!
- kwestia prędkości maksymalnych nie rozwiązana
- jest specjalny moduł i soft do zegarów, który wprowadził sam Czakram (BRC)
  Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
Junihnio

Odpowiedzi: 133
Wyświetleń: 67627

PostForum: LPG   Wysłany: 2013-02-06, 00:39   Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
W książce serwisowej instalacji BRC Czakramu jest napisane, że wszystkie naprawy itd. powinny się odbywać w ASO Chevrolet, który ma autoryzację Czakram. Czy w takim razie jeśli pojadę do autoryzowanego gazownika Czakramu to mi mogą odmówić gwarancji, lub nawet gdybym zapłacił to później ASO Chevrolet nie powie mi, że serwisowałem gdzie indziej i odmówią napraw?
W poniedziałek rozmawiałem z kolegami jak się jeździ no i generalnie podobnie do moich problemów, a do tego parę innych wyszło ciekawych rzeczy, a mianowicie:
- trasa 100% autostrada prędkość 160-170 tempomat - zasięg na LPG 170 km!!!!!!!! średnie 20l/100km!!!!
- w drugim aucie po odkręceniu korka wlewu prawdopodobnie ucieka gaz!!!!!!!!!
- problemy rozłączania LPG przy wys. prędkościach lub dynamicznym ruszaniu sporadycznie ale we wszystkich 3 autach
- od 140 lub 150 na 5 biegu nie ciągnie więcej chyba, że z górki
- pod górkę (lekkie wzniesienie na A4 KRK-KTW) 160 na tempomacie, zwalnia do 150!!! po wyjechaniu na prostą lub z górki wraca do 160
- drganie lub przeskakiwanie wskazówki prędkościomierza z i bez tempomatu w jednym z samochodów ( tp akurat nie związane z LPG)

Generalnie można podsumować, że ASO Chevrolet MMCars Katowice nie zna się na montażu instalacji!!!!!!!!!!
  Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
Junihnio

Odpowiedzi: 133
Wyświetleń: 67627

PostForum: LPG   Wysłany: 2013-01-28, 20:54   Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
No na razie spróbuję w ASO w Krakowie. Jeśli nic nie pomogą to będę próbował 2 wyjścia. Dzięki za odpowiedź.
  Temat: Problemy w Cruze 1.8 z LPG
Junihnio

Odpowiedzi: 133
Wyświetleń: 67627

PostForum: LPG   Wysłany: 2013-01-28, 00:38   Temat: [Cruze] Problemy Cruze 1.8 LPG
Witam posiadam firmowego Cruza 1.8 LPG. W firmie są jeszcze 3 takie same. Zacznę od tego, że po odebraniu z salonu była załamka ze strony każdego użytkownika. Słaba moc, "dziura" przy dodawaniu gazu, redukcji czy wbijania większego biegu. Strach było wyprzedać. Po ok 200-300 km było troszkę lepiej. Generalnie z każdym km było dużo lepiej. W tej chwili mam przejechanie 7tyś. ale dalej to nie jest to. Przy mniejszych przebiegach nie szedł więcej niż 140 a potem 160 na lpg. Rozłączało gaz i przechodziło na benzynie. Na Pb chodzi ciut lepiej, ale widoczne są "dziury" i takie przymulenie chwile po przełączeniu. Jak przejechałem ok 200-300 na samym Pb chodził na prawdę fajnie. Po przejściu na gaz powrót. Czasami zauważam skokowe przyspieszanie, jakby na ułamki sekund nie reagował na pedał gazu. W serwisie powiedzieli na początku, że się jakby dociera stabilizuje itd. Ogólnie rozłączanie lpg przy prędkości 160-170 chyba nie powinno być normalne. Czytałem gdzieś na forum o przypadku, że z bliżej nie określonego powodu nie zamontowali jakiegoś emulatora i też były podobne efekty.
Czy ma ktoś podobne doświadczenia?
Póki co czekam do 1 przeglądu więc jeszcze 8 tyś, ale to w 1,5 miesiąca się zrobi.
I jak spalanie u Was?
U mnie przy dość ciężkiej nodze, choć 90% trasa to ok 12l LPG (co prawda większość prędkości 100-120 lub przy autostradzie 150 na tempomacie). Komputer podaje średnią Pb między 8-9, ale to nie miarodajne.
Ogólnie na zbiorniku LPG 240-260 km co robi się bardzo nie wygodne, bo muszę tankować praktycznie 1 - 2 razy dziennie.
 
Skocz do: