To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Mechanika - Zdrowe obroty silnika (2.0 diesel, 163 KM)

markmk - 2014-09-29, 23:34
Temat postu: Zdrowe obroty silnika (2.0 diesel, 163 KM)
Witam,

Ostatnio robię długie trasy, po 1250 km. Zastanawiam się, jakie obroty są dla silnika mniej zdrowe, bardziej zdrowe i nie zdrowe.

Poszperałem trochę w internecie i dowiedziałem się m. in:

1. Dieslom nie przeszkadzają za bardzo niskie obroty silnika, ale kołom zamachowym już tak. Generalnie nie zaleca się jazdy na niskich obrotach przy dużych obciążeniach (co wydaje mi się jest jasne i wiadome dla większości).

2. Podobno najzdrowsze obroty silnika to przedział 1500 - 2500. Gdzieś czytałem, że te 2500 obrotów to taka maksymalna prędkość obrotowa, którą silnik lubi. Tak się składa, że w moim samochodzie wypada to na 145 km/h według GPS (lekko ponad 155 km/h na wskaźniku) i mniej więcej taką też prędkością przejechałem większą część trasy.

3. Z punktu drugiego wnioskuję, że lepiej nie korzystać z obrotów powyżej 2500. Czy to się dotyczy wszystkich pojemności diesla? Czy Cruze też tak ma?

Czy na forum jest ktoś z mechaników (najlepiej chevroleta), którzy 'zalecą' jak najlepiej eksploatować silnik, aby jak najdłużej nie było z nim problemów? Wiadomo, że im mniejsze obciążenie silnika tym lepiej (jazda 200 km/h przez całą trasę nie byłaby zbyt dobra dla silnika tego kalibru). Dodam jeszcze, że mechanik w Chevrolecie powiedział mi, że mój typ silnika lubi, jak się go trochę pogoni (lubi dynamiczniejszą jazdę), przy lekkim traktowaniu mogą pojawiać się problemy, np. z DPF.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Marek