To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Koła i Felgi - Opony na zim?. Jakie polecaj? nasi forumowicze? :-)

chevy_power - 2013-11-05, 11:11
Temat postu: Opony na zimę. Jakie polecają nasi forumowicze? :-)
Witojcie Gazdowie :-)

Zima się nam zbliża wielkimi korkami i chcąc uniknąć kolejkowania się do gumiarzy wartałoby pomyśleć coś wcześniej o zimówkach. Jakie byście polecili marki i rozmiary?

Ja w tym roku muszę się szarpnąć na nowy komplet 4 sztuk a że bezpieczeństwo ważna rzecz postanowiłem na przednią ośkę nabyć coś z górnej półki:
Nokian 185/??/R14
jako, że nie są to tanie opony na tylną ośkę coś tańszego:
Kleber, Goodrich, Michelin, .... Dębica
Co do Nokianów to nie jestem przekonany jaki profil wybrać 60 czy 65 a może 70? Głównym terenem jeździeckim będą góry dla mojego Chevy'ego i nie chcę sępić na oponkach ale trzyma mnie też budżet na tylną ośkę.

Możecie coś doradzić co założyć z tyłu? Proponowany rozmiar też mile widziany :-)

p.s. opony na tylnej osi będą już tam na stałe tj. nie chcę kombinować potem z przekładaniem na przód (chyba, że większość zaproponuje abym zastawił "nerkę" i kupił komplet Nokian:-p )

pozdrawiam.

BS - 2013-11-05, 13:42

Ja mam aveo t200 hatchback z 2004 roku. U mnie z przodu mam Fuldy a z tyły Nexeny Winguardy. Rozmiar z przodu i z tyłu 185/60 R14. Byłem mile zaskoczony tymi NEXENAMI. Z przypadku je kupiłem bo w danym momencie i danej chwili nie mieli w tym rozmiarze opon innej firmy a potrzebowałem na już. Kolega stwierdził, że mają dużo "mięsa" (gumy). Dobrze się trzymają na drodze więc jest ok-2 sezon na nich jeżdżę. Poza tym cena była przystępna a wtedy krucho było u mnie z finansami. Teraz nie żałuję, że je kupiłem. Użytkuję je głównie na drogach lokalnych, często słabo odśnieżanych i 10% w mieście. Trasy zazwyczaj 50 kilometrowe. Wiem, że jest to opona "klasy ekonomicznej", więc do niczego nie namawiam :-) . Dzielę się tylko moimi spostrzeżeniami z użytkowania ich.
Tu masz apropo opon NEXEN

chevy_power - 2013-11-05, 15:25

BS a miałeś manewr łosia? bo ja miałem w zeszłym roku Toyo na tylnej (ale stare i miały być zaraz po powrocie zmieniane na nowe) i Chevy nie przeszedł testu łosia na autostradzie szwajcarskiej :-/ dlatego teraz myślę już wcześniej ;-)

Poczytałem sobie o tych oponach co mi podesłałeś. Szczerze to nie wiedziałem, że taka marka istnieje, z Koreanów rozróżniałem tylko Hankook. Mój ojciec miał je fabrycznie w Espero, ale letnie i był nawet zadowolony.

Nie wiem też na jaki profil się zdecydować. 65 czy 70? Ja trochę więcej będę po mieście jeździł bo w góry to raczej w weekendy a po city robię ok. 50 km dziennie.

a Bridgestone lub Firestone?

dodam jeszcze, że oponki pójdą na fabryczne felgi stalowe 14"

Co by jakby ku przestrodze przy doborze opon. Baba co mi drogę zajechała to swoją drogą, ale gdybym miał tak samo dobre ogumienie z tyłu co z przodu nie spotkałoby mnie to:
http://forum.chevrolet.org.pl/viewtopic.php?t=2155

pozdrawiam

BS - 2013-11-05, 21:46

Testu łosia nie miałem ale miałem test jelenia :mrgreen: . Nie było to na oponach zimowych ale letnich (Uniroyal RainExpert - grupa Continental) przy prędkości ponad 100 km/h niecały miesiąc temu w porze wieczornej. Stało się to na odcinku leśno-polnym (asfaltowa droga a wokoło drzewa rzadko obsadzone i mnóstwo krzaków) . Wyprzedzając samochód jadący przede mną, mając ponad 100 km/h zauważyłem sporawego jelenia wyłażącego z tych cholernych krzaków (tak na marginesie mało co się w gacie nie porobiłem jak go zobaczyłem-w pamięci miałem filmiki i zdjęcia z internetu po spotkaniu z jeleniami i łosiami- większość samochodów nadawała się do kasacji). Szczęście w nieszczęściu, że nic z naprzeciwka nie jechało. Dałem po hamulcach. Ledwo co go ominąłem ale została mi pamiątka po kopycie, którym poczęstował mój zderzak :

Ja opony letnie czy zimowe mam na felgach stalowych -14 . Jeśli robisz takie przebiegi (50 km dziennie i wypady w góry) to może rzeczywiście skusisz się na 4 takie same opony z wyższej półki :D . W twoim przypadku zakup się zwróci w postaci komfortu prowadzenia i poczuciu bezpieczeństwa . Ja kierowałem się ceną (nieprzewidziany wydatek-jedna opona uszkodzona) i presją czasu (na wczoraj :-D ). Podobno NEXEN WINGUARD to taka ichniejsza Dębica :-D . Też nie wiedziałem, że jest taka marka jak NEXEN. Ja nie robię wielkich przebiegów- miesięcznie 400-600 km po lokalnych drogach.
Tak na marginesie czemu szukasz o większym profilu (np. 70)-nie będą "balonowate" skoro jeździsz też po autostradach??

chevy_power - 2013-11-13, 10:33

No toś nieźle "urwał" :-) Dobrze, że tak to się tylko skończyło a nie gorzej.

p.s. Za świeżej pamięci. Dzisiaj stałem w korku i obok mnie jechała służba wojskowa (chyba więźniarka) Renault Master. Jakoś tak patrzyłem na ich opony bo ciekawiło mnie jaki mają profil i jedyne co doczytałem to... Nexen :-)

pozdravka

chevy_power - 2014-01-02, 18:56

no i kupiłem... 4 Dębice 14"/175/65 czyli takie same jak wtedy co mi sprzedali autko w ASO.... ach te marzenia o Nokianach... zostały tylko marzeniem.... póki co ;-)

pozdravka

westsajd - 2014-01-02, 20:46

Jeszcze przed poważnymi śniegami mogę szczerze polecić oponki Michelin Alpin A4 w rozmiarze 185/60 R14. Założyłem jeszcze przed pierwszymi opadami, jak zaśnieżyło to pojechałem na parking trochę "polatać bokami" - nie dało rady :D Samochód jedzie jak przyklejony, bardzo trudno o poślizg. Zmieniałem ze starych Kleberów Krisalp Hp i nawet nie ma porównania do Miszelinek.
mariusz_and - 2014-01-15, 12:10

Jeżeli ktoś szuka opon tzw. budżetowych, to ja kupiłem Yokohama W-Drive 902, przejechałem na nich w tym sezonie już ponad 4 tysiące, bo założyłem je już w październiku na wyjazd urlopowy i przyznam że są naprawdę nie złe, w zamieci radziły sobie naprawdę dobrze, przy obecnej występującej gołoledzi też dobrze, na mokrej nawierzchni też są dobre, jak dla mnie tylko trochę głośne tzn. głośniejsze niż letnie co jest raczej zrozumiałe, po za tym niema co się oszukiwać aveo nie jest super wygłuszone. Podsumowując, naprawdę dobre opony w rozsądnej cenie.
cannibal2000 - 2014-10-04, 10:53
Temat postu: Opony na zimę.
Przy zakupie Aveo w gratisie dostałem zimowe Klebery HP2 195/65/15 - nie polecam tych opon bo są głośne jak cholera. Ten typ opon przetestowany również w firmowej Vectrze C 205/55/16 - huczą.
C77 - 2014-10-05, 09:06

A ja konsekwentnie polecam wszystkim bf goodrich g-force winter,
stosunek ceny do jakości idealny <ok>
W aveo też powinny się sprawdzić ;-)

Pro+X - 2015-01-18, 14:47

no i dobrze ze kupiłeś Debice w górach jest sprawdzona przeze mnie Frigo przejedzie przez śnieg jak czołg a to jest licencja któregoś koncernu duzego z 2002 r tylko nie pamietam teraz którego nastepne opony kupie Hankooka juz na przyszły sezon , miałem letnie gumy tej firmy i zadowolony byłem bardzo z szybkiej jazdy po łukach , zreszta czytam opinie i uzytkownicy zachwalają .
Ale mieszkasz w górach to kupuj tylko sniegowo błotne najlepiej z bieżnikiem podobnym do tych z terenówek plastry miodu :)

koh - 2016-01-05, 13:13

Aveo 2009 Sedan 1,2 16 V:

Opony zimowe Ceat Formula Winter
195/45 R16

Maidenman - 2016-01-06, 01:42

Ja w swoim Cruze mam Nokiany. Tej zimy postawiłem na model WR D4 rozmiar 205/65/R16 i po dwóch miesiącach jeżdżenia mogę je śmiało polecić. Są rewelacyjne! Bardzo ciche (wręcz wzorowo ciche) i świetnie trzymają się drogi. Przy szybszym ruszaniu na mokrej lub zaśnieżonej drodze auta nie rzuca na boki. Nie boksują na mokrej nawierzchni, elegancko korygują błędy kierowcy. Na początku sezonu kosztowały 317zł/szt. Teraz kosztują 215zł więc prawie 400zł taniej za komplet.

W wyborze opon generalnie stawiam na bezpieczeństwo. Szczególnie jeśli ma się rodzinę z którą się podróżuje. W krytycznych sytuacjach liczy się każdy, nawet najmniejszy współczynnik poprawiający przyczepność do drogi. Te kilka stówek oszczędności które rozkłada się na średnio 5 lat użytkowania opon, potrafię znaleźć w innych miejscach, typu płyn do spryskiwany czy odświeżacz powietrza i program na myjni samochodowej ;)

koh - 2016-01-06, 12:25

Ciekaw jestem jak się zachowają moje "45" na śniegu. W Szczecinie kłopot jest taki, że śnieg generalnie to rzadkość więc ciężko mi coś więcej o nich powiedzieć poza tym, że ciche nie są na początku jazdy, dopiero po chwili jak się rozgrzeją i zmiękną, cichną. Jeśli będę miał okazję wypróbować na śniegu, to dam znać.
koh - 2016-01-08, 13:30

koh napisał/a:
Aveo 2009 Sedan 1,2 16 V:

Opony zimowe Ceat Formula Winter
195/45 R16

Dobra, spadł w Szczecinie śnieg. W związku z tym drogowcy jak zwykle się postarali i dojazd z domu do pracy zajął mi jedynie 1,5 godziny zamiast 20 minut :)

I teraz ww. oponki. Moje prędkości oscylowały większość czasu między 4 a 7 km/h - korki plus nieodśnieżone ulice (10-15 cm.) Na szczęście udało się w końcu rozbujać na tym śniegu do 50 km/h.

Przez 1,5 h ABS dał o sobie znać 3 razy, z czego dwa na dohamowaniu w korku i raz na zakręcie. Pozostałe hamowania jak widać ogarnęły bez problemu same opony.

Dwa razy lekko popłynąłem w głębokim śniegu na zakręcie, a dokładnie przy wychodzeniu z niego po prostu poczułem, że opony nie nadążają zgarniać dość głębokiego śniegu, który dziś okrutnie kleił się do nadkoli i czopował po prostu odpływ resztek.

Mimo niewielkiej wysokości opon (45) nie odczuwałem jakiegoś problemu z poruszaniem w śniegu - w końcu bieżnik jest taki sam jak w wyższych oponach.

Twardość jakoś też nie była odczuwalna specjalnie mocniej.

I to tyle, nie testowałem ich na większych prędkościach w takim śniegu, na tak nieodśnieżonych ulicach, w każdym razie w mieście poradziły sobie zarówno z podjazdami pod górki ruszając z ręcznego jak i przy dohamowaniach - nie było specjalnie sytuacji stresujących.