To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Chevrolet
Pozwól się uwieźć

Elektronika i Elektryka - napi?cie "po stacyjce" z okolic lusterka

wszim - 2013-10-11, 14:11
Temat postu: napięcie "po stacyjce" z okolic lusterka
Czy ktoś się orientuje czy z pod plastików z okolic lusterka wstecznego jest dostęp do napięcia 12V po stacyjce?

Zanim zacznę rozbebeszać w poszukiwaniu miernikiem wolałbym się upewnić czy jest sens. Potrzebne do zasilania kamerki DVR, żeby nie ciągać kablarni po całej kabinie.

paulr - 2013-10-21, 19:57

w sumie dobry pomysł.. ja mam kabel pociągnięty do gniazdka za przednimi siedzeniami bo nie chciałem by leciał przez szybę, a kabel do kamerki o dziwo bardzo długi, ale jak by się dało pod te lampki to było by idealnie:)
wszim - 2013-10-21, 20:07

Temat ostatecznie rozwinął i rozwiązał się na Autokąciku
paulr - 2014-04-11, 19:23

wszim napisał/a:

wszim napisał/a:

przeczytałem cały temat na kąciku i mam do Ciebie pytanie:)
- jak rozwiązałeś zmianę napięcia z 12v na napięcie do kamerki? najprościej chyba rozbebeszyć końcówkę z ładowarki i wlutować gdzieś w suficie chyba że inny sposób lub jest tam już odpowiednie napięcie.
-trochę nie rozumiem tego że napięcie zanika po 10 minutach. A zawsze zapomnę sprawdzić.
Zanika tylko po wyłączeniu silnika, czy podczas jazdy jakimś dziwnym trafem tam też nie ma zasilania. Chodzi mi o to bym miał ustawione że uruchamia się z zapłonem i po wyjściu z auta kończyło nagrywanie (ewentualnie wtedy te 10 minut) Tylko o ile sobie przypominam tą lampkę po wejściu do samochodu można zapalić, bez przekręcania kluczyka mimo iż auto stało kilka godzin... czyli już sam nie wiem. Kabel mam poprowadzony pod podsufitką w słupku i wychodzi dopiero pod dywanik i do gniazda z tyłu, ale już mi dzieciaki 2 razy go połamały deptając po nim. Więc takie rozwiązanie było by chyba lepsze

wszim - 2014-04-11, 22:04

Cytat:
- jak rozwiązałeś zmianę napięcia z 12v na napięcie do kamerki? najprościej chyba rozbebeszyć końcówkę z ładowarki i wlutować gdzieś w suficie chyba że inny sposób lub jest tam już odpowiednie napięcie.

Tak to dokładnie zrobiłem, wybebeszyłem wnętrze zasilacza do gniazdka zapalniczki samochodowej USB. Choć trochę poprawiłem chińską fabrykę. Tzn wlutowałem kondensator elektrolityczny o większej pojemności niż był oryginalnie, dodatkowo ceramiczny o niskim ESR, oraz oplotłem przewód w pierścieniu ferrytowym - to w celu odfiltrowania zakłóceń generowanych przez tanią przetwornicę DC-DC 12/5V. Nie lubię zakłóceń radia FM.
Widać to na fotce

Cytat:
-trochę nie rozumiem tego że napięcie zanika po 10 minutach.

No tak to działa w orlando (i innych chevi). Na górę do lampki jest podawane zasilanie które w przypadku wyłączenia stacyjki gdy drzwi są zamknięte wyłącza się po 10 minutach. To działanie preferencyjne w celu ratowania aku gdyby użytkownik zapomniał wyłączyć oświetlenia. Podobnie gaśnie zasilanie radia i innych elementów.
Cytat:
Zanika tylko po wyłączeniu silnika,

Tak. Ten tryb wyłączenia "wybudza się" przez kilka czynników, np otwarcie zamków pilotem, zadziałanie krańcówek drzwi.
Cytat:
Tylko o ile sobie przypominam tą lampkę po wejściu do samochodu można zapalić

No tak bo żeby zapalić lampkę musisz otworzyć drzwi lub zamki z pilota :mrgreen: , dlatego to zasilanie tak fantastycznie nadaje się do celów zasilania kamerki. Jezżeli nie zapalisz silnika i nie będziesz otwierał drzwi t po 10 minutach lampka zgaśnie. Możesz to sobie sprawdzić organoleptycznie. Wejdź do auta, zapal lamkpę i zrób sobie 10 minutową drzemkę. Po obudzeniu się zobaczysz że lampka nie będzie się palić. Gdy stacyjka jest w pozycji zapłonu ten system nie aktywuje się.

paulr - 2014-04-12, 06:55

wszim napisał/a:
Cytat:

Tak to dokładnie zrobiłem, wybebeszyłem wnętrze zasilacza do gniazdka zapalniczki samochodowej USB. Choć trochę poprawiłem chińską fabrykę. Tzn wlutowałem kondensator elektrolityczny o większej pojemności niż był oryginalnie, dodatkowo ceramiczny o niskim ESR, oraz oplotłem przewód w pierścieniu ferrytowym - to w celu odfiltrowania zakłóceń generowanych przez tanią przetwornicę DC-DC 12/5V. Nie lubię zakłóceń radia FM.
Widać to na fotce
Obrazek
Cytat:
-trochę nie rozumiem tego że napięcie zanika po 10 minutach.

No tak to działa w orlando (i innych chevi). Na górę do lampki jest podawane zasilanie które w przypadku wyłączenia stacyjki gdy drzwi są zamknięte wyłącza się po 10 minutach. To działanie preferencyjne w celu ratowania aku gdyby użytkownik zapomniał wyłączyć oświetlenia. Podobnie gaśnie zasilanie radia i innych elementów.
Cytat:
Zanika tylko po wyłączeniu silnika,

Tak. Ten tryb wyłączenia "wybudza się" przez kilka czynników, np otwarcie zamków pilotem, zadziałanie krańcówek drzwi.
Cytat:
Tylko o ile sobie przypominam tą lampkę po wejściu do samochodu można zapalić

No tak bo żeby zapalić lampkę musisz otworzyć drzwi lub zamki z pilota :mrgreen: , dlatego to zasilanie tak fantastycznie nadaje się do celów zasilania kamerki. Jezżeli nie zapalisz silnika i nie będziesz otwierał drzwi t po 10 minutach lampka zgaśnie. Możesz to sobie sprawdzić organoleptycznie. Wejdź do auta, zapal lamkpę i zrób sobie 10 minutową drzemkę. Po obudzeniu się zobaczysz że lampka nie będzie się palić. Gdy stacyjka jest w pozycji zapłonu ten system nie aktywuje się.

czyli można powiedzieć rozwiązanie nawet lepsze niż z gniazda zapalniczki, a samo nagrywanie jak rozumiem można włączyć zdanie przez otwarcie centralnego zamka i po ponownym zamknięciu mamy 10 minut nagrania:) zrobi się ciepło to tak zrobię, tylko chyba rozbebeszę oryginalną ładowarkę z nokii, może wnętrzności będzie miała lepsze niż te tanie z nawigacji. :) dzięki za info
PS tam pytałes jak ściągnąć ten czarny plastik? udało Ci się już to zrobić? bo 2 części trzymająs się do szyby na zasadze że trzeba je po szybie w lewo i praw odsunąć, a 2 elementy złączone są ze sobą jednym zaczepem i wystrczy wcisnąć te elementy mniejwiecej w środku i zaczep puszcza wtedy lewy element przesuwa się w lewo i odchodzi prawy dokładnie tak samo tyle że w prawo:)

wszim - 2014-04-12, 10:05

Można tak zrobić, będzie 10 minut nagrania.
Nie odważyłem się rozebrać tych plastików ale wystarczy wyciągnąć lusterko bo łatwo schodzi i bez problemu można przeciągnąć kabelek. Między podsufitką a dachem jest sporo miejsca żeby na trytytce przymocować zasilacz.

C77 - 2014-04-12, 20:28

wszim napisał/a:
Widać to na fotce

Oj już pawie zapomniałem jak biedne to złącze w oryginale jest, tylko dwa piny w nim są wykorzystane :roll: co za marnotrastwo! :twisted:
Ja już wykorzystałem wszystkie 6 a i z 4 dodatkowe by się przydały :mrgreen:

Swoją drogą jak się wczepiłeś pod zajęte już piny, że zrobiłeś to bezinwazyjnie?

wszim - 2014-04-12, 22:29

Piny wyczepiłem ze złącza, dolutowałem się i wczepiłem ponownie.
paulr - 2014-04-18, 18:18

Ech. nie umiem wyjąć tych lampek, a dokładnie całego tego plastiku, z tym przy lusterku poradziłem sobię bez problemu ale z tym z lampkami i lusterkiem nie da się:)
wszim - 2014-04-18, 20:16

Musisz przesuwać mocno w poziomie żeby wyskoczyła podsufitka z tych łapek. Można pomagać sobie dużym płaskim narzędziem. Chyba najlepiej przesuwać w kierunku szyby i wypsnąć z tych plastikowych, bo one są pod lekkim kątem chyba specjalnie żeby łatwiej wyciągnąć.